Na co zwrócić uwagę przy wynajmie samochodu?

Na co zwrócić uwagę przy wynajmie samochodu?

samochod

Jeśli potrzebujemy wynająć samochód na dzień, weekend czy na wakacyjny wyjazd, to powinniśmy zwrócić uwagę na kilka rzeczy, by nie narazić się na dodatkowe koszty.

Kto i za ile może wypożyczyć samochód?

Zazwyczaj wynajmujący musi spełnić trzy warunki – mieć ukończone 21 lat, posiadać prawo jazdy od minimum roku oraz dokument tożsamości. Jednak każda firma może mieć nieco inne kryteria wyboru. Warto się zatem zorientować, jakimi kryteriami kieruje się firma, której usługami jesteśmy zainteresowani. Wysokość opłat za wynajem samochodu zależy od klasy auta, czasu wynajmu, dodatkowych udogodnień (np. fotelik dziecięcy) czy nawet wieku kierowcy. Wypożyczalnie samochodów na lotniskach są najczęściej droższe niż te w centrach miast, jednak po przeliczeniu kosztów dojazdu z lotniska do centrum, może się okazać, że wynajęcie samochodu na lotnisku jest tańszym rozwiązaniem. Pamiętajmy też, że cena wynajmu samochodu zależy też od czasu wynajmu. Dlatego nie warto więc sugerować się jedynie ceną jednostkową, ale należy brać pod uwagę wszystkie aspekty wpływające na cenę wynajmu.

Na co powinniśmy zwracać uwagę, kiedy wypożyczamy samochód?

Przede wszystkim powinniśmy bardzo dokładnie zapoznać się z umową. Warto sprawdzić, czy w umowie wynajmu jest ubezpieczenie i jaki pakiet obejmuje. Może się okazać, że za przypadkowe rysy na karoserii czy kradzież auta będziemy musieli zapłacić z własnej kieszeni. Warto zatem dopłacić kilkanaście złotych i jeździć bez dodatkowego stresu. Umowę należy sprawdzić również pod względem poprawności danych takich jak VIN samochodu i numer rejestracyjny. Taki dokument uprawnia nas do jazdy wypożyczonym samochodem, dlatego powinniśmy do mieć zawsze przy sobie podczas jazdy. Sprawdźmy też, czy dana firma nakłada  na wynajmującego dzienny limit kilometrów, jest to istotne, jeśli zamierzamy dużo podróżować, wtedy koszt wynajmu może nam wzrosnąć. Należy też zwrócić uwagę na to, jaki jest czas oddania samochodu, byśmy nie musieli w związku z opóźnieniem płacić za kolejny pełny dzień wynajmu. Zanim wypożyczymy samochód, nie zapominajmy o dokładnym obejrzeniu go i zgłoszeniu wszelkich uszkodzeń i zarysowań, które pracownik wypożyczalni powinien uwzględnić w protokole. Dzięki temu, przy zwrocie auta, nie będziemy obciążeni kosztami tychże uszkodzeń.

Na co zwrócić uwagę przy wynajmie samochodu?